BIOGRAFIE

30. ledna 2009 v 12:18 | TYUM@ |  biografie

Fall Out Boy (zkráceně FOB) je americká skupina z Wilmette, Illinois (předměstí Chicaga), která se zformovala roku 2001. Složení kapely je Patrick Stump (zpěv, kytara a hlavní skladatel), Pete Wentz (baskytara, zadní vokály a hlavní textař), Joe Trohman (hlavní kytara) a Andy Hurley (bubny).
FOB vyhráli několik cen už z první debutové desky From Under The Cork Tree. Deska byla vydána v roce 2001 a byla dvojplatinová, protože se prodalo více než 2,5 milionu nosičů jen ve Spojených Státech. Kapela pak v roce 2005 a 2006 měla turné po USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku a Evropě. V únoru 2007 vydali desku Infinity On High, která měla obrovský úspěch v žebříčcích a hitparádách. V prvním týdnu se prodalo 260 000 kusů. Hlavní singl "This Ain't A Scene, It's an Arms Race" zakotvil na čísle 1 v Billboard Pop 100 a na čísle 2 v Billboard Hot 100. K propagaci alba patří i Honda Civic Tour, turné které jedou během léta 2007 a vystoupení 7.července na Live Earth je také nemine.

2001-2002: Začátky

FOB se dali dohromady na začátku roku 2001 poté co dobří přátelé Joe Trohman a Pete Wentz potkali středoškoláka Patricka Stumpa. Patrick se brzy na to stal hlavním zpěvákem a kapely a dva další členové, kytarista a bubeník, se brzy našli také. Následující rok kapela debutovala se svými demo nahrávkami a 28.května 2002 bylo vydáno Split EP, které obsahovalo i Project Rocket, pod záštitou Unprising Records. Kapela v roce 2003 vydalal mini LP, Fall Out Boy's Evening Out with Your Girlfriend, také pod Unprising Records.

2003-2004: Nezávislý úspěch

Po vydání mini-alba si Fall Out Boy vytvořili vlastní klientelu a hodněkrát hrávali vChicagu a bubeník Andy Hurley, ze skupiny Racetraitor, byl přijat do FOB poté co dva členové kapelu opustili. Během této doby hrávali v místních show jako v The Knights of Columbus Hall v Arlington Heights, Illinois, kde byl natáčen také klip Dead On Arrival. Ten samý rok, po vystoupení pro Fueled by Ramen, vydali své první právoplatné album, Take This To Your Grave a to 6.května 2003. Kapela obdržela nabídku od Island Records, aby nahráli řádný debut, ale nabídka také obsahovala právo prvního odmítnutí Island Records pro další desku Fall Out Boy. Natáčení desky Take This To Your Grave bylo v Butch Vig, což vlastnili Smart Studios v Madisonu, Wisconsin, desku produkoval Sean O'Keefe a celé nahrávání bylo velmi dobře financováno. Se songy "Grand Theft Autumn/Where Is Your Boy" a "Saturday" je hráli na FUSE a mtvU a také v různých rádiích po celé zemi a tím získali ještě větší oblibu. S velmi pozitivními ohlasy na South By Southwest Music Festival a rozsáhle naplánovanému turné, popularita Fall Out Boy pokračovala v růstu. Album se prodávalo velmi dobře a nakonec se deska stala zlatou, ale pouze po úspěchu další desky, From Under The Cork Tree. V roce 2003 podepsali smlouvu s Island Records která jde stranou od Tha Island Def Jam Music Group, společně s Daf Jam Records. To bylo poté co si vyzvedli možnosti výběru desky. Během nahrávání debutu vydali 18.května 2004 akustické EP My Heart Will Always Be the B-side to My Tongue na Fueled by Ramen. V žebříčcích Billboard Top 200 obdrželi číslo 153, což byl jejich první vnik do téhle hitparády. Dvoudisková verze, která obsahovala DVD s videoklipy, hodně akustických vystoupení a foto galerii od fanoušků.

2005-2006: Komerční debut

3.května 2005 vydali svůj hlavní debut From Under The Cork Tree, který v žebříčcích Billboard 200 dosáhl čísla 9, kdy se ho prodalo přes 68 tisíc kusů během prvního týdne. Album bylo dvouplatinové a jenom v USA se ho prodalo více než 2,5 milionu nosičů. Na začátku roku byla skupina ohrožena, když Pete Wentz se předávkoval sedativy Aktivan, ale tento sebevraždný pokus selhal. Píseň "7 In Heaven(Atavan Halen)" z alba From Under The Cork Tree je založen právě na Wentzově pokusu o sebevraždu. První singl "Sugar We're Goin' Down," dosáhl čísla 8 v Billboard Top 100, čísla 6 v Pop 100 a čísla 3 v Modern Rock Charts. Videoklip dosáhl No.1 na MTV v TRL. Toto video také vyhrálo MTV2 Award na MTV Music Awards v roce 2005, a vybídlo další obrovský zájem nových fanoušků a nárůst prodeje. Kapela byla také nominována na Best New Artist v Grammy Awards 2006. Druhý singl z alba "Dance, Dance" se stal jejich druhým singlem který se dostal do Top 10 resp. na 9. místo v Hot 100. Také bylo na čísle 6 v Pop 100 a také se stal jejich nejlepším hitem, protože se dostal až na druhé místo v Modern Rock Charts. Videoklip měl premiéru na TRL 11.října 2005, brzy byl No.1 a odešel do ústraní až 17.ledna 2006. Třetí singl z alba "A Little Less Sixteen Candles, a Little More 'Touch Me'" bylo méně uspěšné než předchozí dva singly, ale ještě zvládl dosáhnout 65. pozice v Top 100 a dvakrát být No.1 na TRL. Ke konci roku 2005 jeli Nintendo Fusion Tour, kde vystupovali i The Starting Line, Motion City Soundtrack, Boys Night Out a Panic!At The Disco, turné bylo v 31 státech. Odměnou jejich velkému úspěchu byla od MTV Video Music Award nabízena součást na Black Clouds and Underdogs Tour, emo/pop punková událost, kde vystupovali např. All-American Rejects, Hawthorne Heights, From First To Last. Polovina turné obsahovala i The Hush Sound a druhá polovina October Fall. Turné mělo 53 koncertů po USA, Kanadě a Velké Británii.

2007: Úspěch pokračuje

Zatím poslední album Fall Out Boy s názvem Infinity On High bylo vydáno 6.února 2007. První singl "This Ain't A Scene, It's an Arms Race" debutoval v 2006 American Music Awards. Video bylo poprvé odvysíláno na MTV 19.prosince 2006. Během prvního týdne prodávání Infinity On High dosáhla vrcholu žebříčku Billboard 200, kdy se prodalo 260 tisíc kusů.4.února 2007 dosáhl titulní song This Ain't a Scene čísla 2 v britských žebříčcích, což byl jejich nejlépe umístěný song v Británii. Na číslo 2 dosáhl i v U.S. Hot 100 a čísla 1 v U.S. Pop 100. "The Carpal Tunnel Of Love (druhý singl z alba) dosáhl 81. místa v U.S. Hot 100 jen díky digitálnímu prodeji. "Thnks fr th Mmrs" byla vydána 9.dubna 2007 a dosáhla 14. místa v Billboard Hot 100 a 12.místa v Británii. Nedávno se FOB stali součástí Honda Civic Tour, společně s např. +44, The Academy Is..., Paulem Wallem a Cobra Starshipem. Turné vylo naplánováno od 18.dubna do 11.června 2007. Nicméně díky osobním záležitostem turné bylo posunuto od 11.května do 2.července. Na ukázku své všestrannosti Fall Out Boy začali spolupracovat s rapery Kanye Westem a Timbalandem a turné s Paulem Wallem. Kanye West produkoval a uváděk remix songu "This Ain't a Scene......" Také pracovali s Timbalandem na jeho novém albu Timbaland Presents Shock Value, kde je můžeme slyšet na songu "One And Only," na kterém textařsky přispěli Patrick Stump i Pete Wentz. Patrick také vystupoval na dvou sonzích s Gym Class Heroes. Kapela potvrdila svou účast na koncertu Live Earth v Americe 7.července 2007. Akce kde budou Fall Out Boy se odehraje v New Jersey.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.